Drogi Czytelniku,


W dniach 3–5 października odbyło się w Telecitta (Włochy) drugie już seminarium EBL poświęcone rozwojowi brydża w Europie. Udział w konferencji wzięli prezesi związków, sekretarze generalni (dyrektorzy biur) oraz osoby odpowiedzialne za sprawy związane z nauczaniem i szkoleniem młodzieży z 25 europejskich federacji. Gościem honorowym był Prezydent WBF José Damiani.
W tym roku głównymi tematami obrad były sprawy związane z nauczaniem brydża, wykorzystaniem nowoczesnej technologii oraz sprawy finansowe federacji i EBL.
Delegacja PZBS wzięła aktywny udział w tej konferencji. Jako Prezes PZBS miałem okazję podczas sesji plenarnej zaprezentować nasze osiągnięcia w pozyskiwaniu sponsorów. Muszę nieskromnie stwierdzić, że moja prezentacja zrobiła na uczestnikach spore wrażenie, a nasze sukcesy i pomysły zyskały duże uznanie. Z wysoką oceną spotkały się również nasze działania w nauczaniu brydża, które prezentował kol. Witold Wąsak podczas zajęć warsztatowych. Tu jednak kilka krajów ostro poszło do przodu. Regularne zajęcia w szkołach obejmujące tysiące uczniów mają Włochy, Holandia, Francja i Izrael, a inne kraje wprowadzają różne swoje programy. Mimo dość sporych różnic w podejściu do nauczania, to jeden problem jest praktycznie wspólny dla wszystkich federacji. Otóż młodzież chętnie lgnie do brydża. Nie ma problemu z zachęceniem do naszej gry sporej grupy nastolatków. Jednak gdy zaczynają studiować i rozpoczynają dorosłe życie, to praktycznie znikają z życia federacji. Jest to w pewnym sensie zrozumiałe. Początki dorosłego życia, praca, rodzina nie zostawiają zbyt wiele czasu na inne sprawy. Choć wszystkie federacje są jakby świadome tego faktu, to jednak nikt nie był w stanie przedstawić jakiegoś konkretnego rozwiązania.
Dużo ciekawych pomysłów zostało zaprezentowanych w dziedzinie rejestrowania zawodników, prowadzenia klasyfikacji, naliczania punktów, łączności z okręgami, zawodnikami, czyli krótko mówiąc – wykorzystania współczesnej technologii. Tutaj, niestety, dopiero odrabiamy wieloletnie zaległości i jesteśmy daleko w tyle za europejską czołówką. Najważniejsze jednak, że zaczęliśmy i mamy konkretny plan, który jest konsekwentnie realizowany.
Z seminarium przywieźliśmy wiele materiałów, które dokładnie przeanalizujemy.
Duże zainteresowanie wzbudził nasz pomysł na turniej „European Champions Cup”. Brydżowa Liga Mistrzów ściągnie do Warszawy najlepszych brydżystów Starego Kontynentu. W Warszawie zagra m.in. słynny team „Lavazza” (określany już jako „Blue Team 2”): Lauria, Versace, Duboin i Bocchi, oraz słynni Norwegowie Helgemo-Helness. Gdy Państwo będziecie czytać te słowa, to już będzie po turnieju, ale ze względów wydawniczych pełną relację z tej imprezy zamieścimy w następnym numerze Świata Brydża.

W kraju rusza nowy sezon ligowy 2002/03, którym wracamy do systemu rozgrywek „jesień-wiosna”. System ten pozwoli nam m.in. na przesunięcie finałów mistrzostw Polski na wiosnę. Finały te będą w przyszłym roku również eliminacją na otwarte Mistrzostwa Europy w Menton (Francja). Mistrzostwa Polski planujemy rozegrać w długi weekend na początku maja, w formule podobnej do ME, tzn. najpierw wszyscy chętni będą mogli wystartować w mistrzostwach par mikstowych, a potem trzeba będzie wybierać pomiędzy mistrzostwami open, kobiet lub seniorów.
Regulamin tej „brydżowej majówki” będzie dostępny jeszcze w tym roku na naszej stronie internetoweji oraz w WZBS-ach.
W tegorocznym sezonie najwięcej emocji wzbudzają rozgrywki III ligi. Przypominam, że w III lidze gra obecnie 160 drużyn podzielonych na 10 grup. Ten system odziedziczyliśmy po czasach, gdy było ponad 40 okręgów. Obecnie mamy 16 WZBS-ów i zdecydowana większość z nich chciałaby samodzielnie prowadzić rozgrywki III ligi. Można przecież pozyskać lokalnych sponsorów i tworzyć wokół tych rozgrywek dobry klimat do popularyzacji brydża na swoim terenie. Ponadto podział na grupy zawsze budzi emocje, gdyż zdarza się, że niektóre drużyny muszą zostać przydzielone do innych grup, co oznacza dodatkowe koszty dalekich wyjazdów.
Nie ulega wątpliwości, że należy coś tu zmienić. Obecnie pion organizacyjny, pod kierunkiem wiceprezesa W. Stobieckiego, opracowuje różne koncepcje reformy rozgrywek II, III i ligi wojewódzkiej. Po analizie Zarząd wybierze najciekawsze projekty, które zostaną przesłane do konsultacji zarządom WZBS-ów. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to zmianę systemu rozgrywek będzie można wprowadzić już od sezonu 2003/04.


(-) Radosław Kiełbasiński
Prezes PZBS

spis treści