3. Akademickie Mistrzostwa Świata
Tianjin: 21 - 27 października 2006

21.10.2006-2 dzień- Relacja Stanisława Gołębiowskiego.

   Dzisiaj dla wszystkich uczestników rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja. Nim do tego doszło większość uczestników została zszokowana Ceremonią Otwarcia, która została zorganizowana z prawdziwym rozmachem w stylu niewidzianym dotychczas przez żadnego uczestnika tych wydarzeń. Ale po kolei. Pobudka i śniadanie nie odbiegały od codziennych zwyczajów, ale już po śniadaniu zauważyliśmy wielka nerwowości i bieganinę woluntariuszy opiekujących się poszczególnymi ekipami. Było to związane z wyjazdem na Ceremonię Otwarcia, która odbywała się w teatrze mieszczącym się kilka kilometrów od miejsca zakwaterowania i rozgrywek.Organizatorzy podstawili kilka autobusów, którymi ruszyli w trasę uczestnicy zawodów. Ledwo wyjechaliśmy za bramę miasteczka akademickiego a już zostaliśmy zaskoczeni tym, że na każdym skrzyżowaniu trasy naszego przejazdu stał umundurowany funkcjonariusz tutejszej policji i zatrzymywał ruch, aby nasz przejazd był płynny, przy okazji salutując. Zdarzały się odcinki, że w korku stały samochody kilkaset metrów. Ceremonia Otwarcia od początku wietrzyła wielkie wydarzenie, gdyż przed teatrem przywitały nas regionalne zespoły muzyczne i taneczne, a po przywitaniu przez wszystkich ważniejszych notabli chińskich i przyjezdnych rozpoczął się program artystyczny, którego nie sposób opisać, a zawierał on nie tylko elementy ludowe, zręcznościowe, ale na koniec wystąpił również zespół chińskiej filharmonii wraz chórem.W pokazach dla ok.200 uczestników mistrzostw uczestniczyła gigantyczna liczba około 800 artystów, którzy prezentowali się również dla licznie sprowadzonej grupy "kibiców", którzy wypełnili widownię do ostatniego miejsca. Po raz pierwszy i nie tylko ja zobaczyliśmy jak została doceniona nasza dyscyplina sportu i jakie jest to wydarzenie dla chińskiego narodu, organizacja Akademickich Mistrzostw Świata. Widać tu już wielkie poruszenie w związku z organizacją Letniej Olimpiady 2008 i każda impreza tego typu organizowana w tym kraju jest do perfekcji przygotowana i stanowi znakomity trening przed właściwą imprezą i należy się tylko cieszyć, że trafiło to na nas i mogliśmy uczestniczyć w tym WIEKIM wydarzeniu. Chciałem przypomnieć,że w przyszłym roku Chiny organizują Mistrzostwa Świata Bermuda Bowl, a w 2008 oprócz Letniej Olimpiady, także Olimpiadę w grach umysłowych: brydż, szachy, go i wydaje się, że uczestnicy tych zawodów będą również zaskoczeni tak jak my.

A teraz przejdźmy do wydarzeń sportowych.

W Akademickich Mistrzostwach Świata uczestniczy 27 drużyn, reprezentujących 22 kraje. Polska jest jednym z pięciu krajów, który wystawił 2 reprezentacje.

Polska A: 
Buras -Araszkiewicz,(A-B)
Kalita-Kotorowicz,(K-K)
Nawrocki-Sikora (N-S)

oraz Polska B:
Mądry-Janiszewski,(J-M)
Nowosadzki-Kasprzak (K-N)
Piotrowski-Wiankowski.(P-W)

Dzisiaj rozegrano 4 rundy. Mecze są 8 rozdaniowe i będą grane każdy z każdym, więc rozegramy 27 rund. W pierwszej rundzie doszło do bezpośredniego spotkania naszych drużyn, który wygrała drużyna A (A-B,N-S) w stosunku 24:6 z Polką B (K-N,P-W). W drugiej rundzie Polska A (A-B,K-K)

Przegrała 10-20 z Holandią, a Polska B (J-M, K-N) pokonała 24:6 Chiny Taipei B. W trzeciej rundzie Polska A (A-B,N-S) zremisowała z Tajlandią a Polska B (J-M, K-N) przegrała z Norwegią 14:16. W ostatniej rundzie dzisiejszego dnia Polska A ( A-B, K-K) pokonała 23: 7 Kanadę, Polska B (J-M,P-W)wygrała z Honkongiem 18:12

Po 4 rundach:

1.Szwecja -86

2.Chiny A -85

3.Norwegia 84

4.Francja -80

5.Włochy -74

6.Polska A-72

7.Holandia -67

8.Japonia - 66

9.Belgia A -64

10.Dania-63

11.USA-63

12.Polska B-62

 

oficjalna strona zawodów