Album 50 lat PZBS
To prawdziwa kopalnia wiedzy o polskim brydżu lat 1956-2006

Drogi Czytelniku!

Gdy w 1956 roku grupa odważnych miłośników brydża zorganizowała pierwsze oficjalne spotkanie założycielskie nowego związku sportowego, nikt zapewne nie przypuszczał, że powstaje w Polsce oficjalna sportowa dyscyplina, która przyniesie naszemu krajowi wspaniałe międzynarodowe sukcesy. Początki - jak to z reguły bywa - były bardzo trudne, ale brydżowym działaczom nigdy nie brakowało zdolności organizacyjnych, pomysłowości, woli działania, a przede wszystkim determinacji. Gdy w 1963 r. brydż został formalnie uznany przez polskie władze sportowe jako pełnoprawna dyscyplina, działalność ruszyła z jeszcze większym zapałem. We wszystkich województwach grały ligi, odbywały się turnieje, a wbrew oczywistym trudnościom czasów Polski socjalistycznej polscy brydżyści masowo ruszyli wygrywać najważniejsze w Europie i świecie turnieje i mistrzostwa.
Czas biegnie szybko - w 2006 r. obchodziliśmy złoty jubileusz PZBS. Uświetniliśmy go zorganizowaniem 48. Prokom Software Drużynowych Mistrzostw Europy, które w jednoznacznej opinii zawodników i działaczy okazały się najlepiej zorganizowanymi mistrzostwami w całej historii tych zawodów. Zorganizowane nieco później nasze krajowe obchody uzmysłowiły nam, że - niestety - nie ma już wśród nas wielu wspaniałych brydżystów i działaczy, a nieubłaganie mijający czas zaciera pamięć o ich działalności. Z kolei młode pokolenia brydżystów nie ma szans na dotarcie do materiałów, które przypominałyby trudne początki, rozwój i wspaniałe sukcesy polskiego brydża.
Dlatego też z wielką radością, satysfakcją i dumą oddajemy do rąk Czytelników "Album 50-lecia Polskiego Związku Brydża Sportowego". Dzieło, które na zawsze utrwali historię i rozwój naszego związku. Wielkie słowa uznania kieruję do kolegi Mariana Wierszyckiego, który nie tylko podjął się wziąć odpowiedzialność za redakcję albumu, ale wykonał iście benedyktyńską pracę w zebraniu niezliczonej ilości informacji, dokumentów i zdjęć. Do wspólnej pracy namówił m.in. kolegów Bogumiła Seiferta - uczestnika założycielskiego spotkania i głównego "rozgrywającego" tworzącego się przed półwieczem związku oraz Andrzeja Wilkosza - jednego z najlepszych zawodników w historii naszej dyscypliny. Oprócz wspomnień i relacji album zawiera encyklopedyczną wiedzę o rozgrywkach, mistrzostwach i sukcesach.

 

To prawdziwa kopalnia wiedzy o polskim brydżu lat 1956-2006.


Choć w minionym okresie polscy brydżyści osiągnęli wiele znakomitych sukcesów, to jednak - mimo że szczęście było niekiedy bardzo blisko - nie udało nam się osiągnąć dwóch celów: Polscy brydżyści nigdy nie stanęli na najwyższym podium drużynowych mistrzostw świata Bermuda Bowl, a reprezentacji kobiet nie udało się zakwalifikować do swoich mistrzostw świata Venice Cup. Ale przed nami kolejne lata, nowe wyzwania i nadzieje.
Czy dzisiejsza młodzież godnie zastąpi swoich poprzedników i zacznie odgrywać dominującą rolę na światowych arenach? Życzymy jej tego z całego serca, tak aby przy redakcji kolejnego albumu nie było już na naszej medalowej brydżowej mapie żadnych białych plam.


Radosław Kiełbasiński
Prezes PZBS

 

 str. 280

 cena 95zł

 

 księgarnia