JUNIORZY 

JUNIORSKIE KATEGORIE WIEKOWE

OBOWIĄZUJĄCE W BRYDŻU SPORTOWYM

Szanowni Trenerzy i Instruktorzy !

Szanowni Działacze i Opiekunowie !

Szanowni Juniorzy !

 

Wielokrotnie w przeciągu ostatnich miesięcy zadawano mi pytanie, jakie kategorie wiekowe obowiązują w brydżu juniorskim. Jeszcze w latach osiemdziesiątych, sprawa była prosta: junior do 25 lat, powyżej – kategoria open. Zaczęło się nieco komplikować, kiedy kilkanaście lat temu – przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej – zorganizowano Mistrzostwa Polski Młodzieży Szkolnej. Można już było różnicować – uczeń szkoły dziennej do n-tego roku życia oraz ( nadal ) junior do 25 lat. Jeszcze bardziej się skomplikowało, kiedy na skutek długotrwałych zabiegów dyplomatycznych ( chapeau bas przed ówczesnymi działaczami młodzieżowymi ! ), brydż stał się jedną z konkurencji prestiżowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.  

 Powstała jeszcze jedna kategoria: 16 - 18 lat. Niestety, regionalni i centralni działacze brydżowi potrafili tak sprawnie zorganizować Olimpiadę, że władze polskiego sportu zgodziły się na dopuszczenie do Systemu Sportu Młodzieżowego kolejnej brydżowej imprezy: Mistrzostw Polski Juniorów w kategorii 19 – 21 lat. W ten sposób utworzono kolejną kategorię. Na dodatek, coraz młodsze dzieci zaczęły się interesować brydżem i powstała znacząca grupa młodzików – do 15 lat. Oczywiście, cały czas funkcjonowała ( i funkcjonuje ) kategoria “tradycyjnego” juniora brydżowego – do 25 lat. Żeby było jeszcze ciekawiej, w europejskim i światowym brydżu obowiązują nieco inne kategorie juniorskie: do 20 i do 25 lat. A w brydżu akademickim – do 28 lat !

Tak więc, na dzisiaj, w krajowym brydżu obowiązują następujące, dostosowane do ogólnopolskich przepisów i nazewnictwa oraz wynikające z Systemu Sportu Młodzieżowego, kategorie wiekowe:

  • młodzik ( do 15 lat ) - impreza centralna: Mistrzostwa Polski Młodzików;

  • junior młodszy ( 16 – 18 lat ) – impreza centralna: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży;

  • junior ( 19 – 21 lat ) – impreza centralna: Mistrzostwa Polski Juniorów.

Są to kategorie i imprezy zamknięte wiekowo ( od – do ). Ani zawodnik młodszy ani starszy niż przywoływana kategoria nie ma prawa w nich uczestniczyć. W jednej z tych imprez ( Olimpiada ) jest również wyznaczony limit ilościowy uczestników, dotyczący tak chłopców, jak i dziewcząt.

Ponadto, w kategorii juniorów “tradycyjnych” , do 25 lat ( proponowana nazwa: junior EBL ) oraz w kategoriach akademickich rozgrywane będą Mistrzostwa Polski, głównie jako jeden z etapów eliminacji do reprezentacji na imprezy międzynarodowe. W 2002 roku imprezą taką były Mistrzostwa Polski Par na IMP. Będą też kontynuowane Mistrzostwa Polski Młodzieży Szkolnej, impreza o kilkunastoletniej tradycji, lubiana i ceniona przez uczestników i opiekunów. Na dodatek, jedyna, która może być rozgrywana w formule otwartej, gdzie zagrać przeciwko sobie mogą uczniowie szkół podstawowych i maturzyści. I każdy z nich może, przynajmniej w tym roku w Krynicy Morskiej, stać się reprezentantem kraju na Drużynowe Mistrzostwa Europy.

 

Koordynator ds. młodzieżowych PZBS

/-/ Janusz Maliszewski