Oręż w dłoniach
Dwa złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Europy - do lat 20 i do lat 25 oraz srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata do lat 25. To tegoroczny dorobek młodych polskich brydżystów. Jerzy Ciszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu spotkał się z utalentowanymi zawodnikami, aby osobiście pogratulować im sukcesu.
„Polska została pierwszą federacją, która dwa razy z rzędu wygrała Drużynowe Mistrzostwo Europy w tych kategoriach wiekowych – objaśniał Radosław Kiełbasiński, prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego. – Finał mistrzostw świata, rozegrany w Stanach Zjednoczonych, przeszedł do historii ze względu na dramaturgię rywalizacji. Po 96 rozdaniach polscy zawodnicy remisowali z gospodarzami imprezy. To tak jakby na metę maratonu wpadło dwóch zwycięzców w tym samym czasie”.
Polacy ostatecznie przegrali z Amerykanami, ale i tak miejscowa polonia była dumna z rodaków. Zdaniem prezesa PZBS brydż na świece (130 federacji) zawsze był popularny, a w Europie (47 federacji) przeżywa teraz renesans zainteresowania. Niedawno w Brukseli zorganizowano turniej pod auspicjami Unii Europejskiej. W Polsce eksperymentalnie powstają w szkołach klasy (np. w Olsztynie, Oświęcimiu, Szamotułach), w których uczniowie trenują brydż dwie godziny w tygodniu pod okiem trenerów. Na ciekawe doświadczenie zdecydował się dyrektor XIV liceum ogólnokształcącego we Wrocławiu, Marek Łaźniak, który do programu nauczania – jako czwartą godzinę wf - wprowadził brydż.
Podczas poniedziałkowego spotkania w ministerstwie obecna była jedna przedstawicielka płci pięknej. Pochodząca z Zabrza zawodniczka, Joanna Krawczyk w brydża gra już od dziewiątego roku życia. Jej przykład świadczy o tym, że panie doskonale radzą sobie z tą dyscypliną sportu.
„W dłoniach macie potężny oręż. Dostarczajcie pozytywnych emocji rodakom wszędzie, gdzie będzie to możliwe. Pokazujcie, że polska młodzież nie jest gorsza od rówieśników z zagranicy” – zaapelował wiceminister Ciszewski.
Okazja do zaprezentowania umiejętności w kraju nadarzy się w sierpniu 2006 r. Obchodzący 50-lecie PZBS będzie w Warszawie organizatorem Drużynowych Mistrzostw Europy seniorów. Spodziewany jest przyjazd ok. 1000 zawodników z 35-40 narodowych reprezentacji.
|