KROK PO KROKU

3.12.2005

Problem 16

Odblokowanie złożone

 

Rozgrywasz kontrakt 4 z rękami:

 

A K D W 10

9 3 2

 

A

W 8 7 5

 

10 9 7 6

A D W

 

10 3 2

A 7 5

 

 

N wistuje w kiera, a S podkłada 9-kę. Do zagranego pika obaj obrońcy dodają do koloru. Czy widzisz jakieś niebezpieczeństwa zagrażające kontraktowi ?

Jeśli nie to gramy. Zagranie drugiego pika pokazuje, że podzieliły się one 4-1. Nawet nie pytaj u kogo odłożyły się 4, bo “nic to albowiem do rzeczy nie przyda”.

Jeśli odbierzesz pozostałe piki i zagrasz na impas karo, to S weźmie królem i przeciwnicy zaczną grać w kiery wytrącając ci dojście do dobrych kar. Podobnie postąpią gdy zagrasz kara bez impasu – zabiją drugie karo i będą starali się wytrącić ci ostatniego atuta kierami.

Jeśli zaś nie będziesz atutował, to niezależnie od tego jak zagrasz kara złośliwy Bridge Master spowoduje, że przeciwnicy zawsze przebiją ci karo zabierając twoją 10-tą lewę.

Jak się zabezpieczysz przed tymi zagrożeniami, by zrealizować 10 lew ?

 

W miesięczniku “Brydż” 11/12 – 1987 opisane są rodzaje odblokowania. Zajrzyj tam jak masz źródło i spróbuj sobie poradzić z zagrożeniami. Jeśli nie masz tego numeru, to zajrzyj do Encyklopedii brydża str. 457. Jeśli nie masz tego numeru, ani Encyklopedii, to też próbuj bez dalszego czytania.

wskazówka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wskazówka

Rozgrywasz kontrakt 4 z rękami:

 

A K D W 10

9 3 2

 

A

W 8 7 5

 

10 9 7 6

A D W

 

10 3 2

A 7 5

 

N wistuje w kiera, a S podkłada 9-kę. Do zagranego pika obaj obrońcy dodają do koloru. Czy widzisz jakieś niebezpieczeństwa zagrażające kontraktowi ? Zagranie drugiego pika pokazuje, że podzieliły się one 4-1.

 

Ryszard KiełczewskiRozwiązanie opiera się na manewrze, który nazwałem odblokowaniem złożonym. W takim odblokowaniu bierze udział więcej niż jeden kolor.

Próbuj dalej mając taką wskazówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dalej

Rozgrywasz kontrakt 4 z rękami:

 

A K D W 10

9 3 2

 

A

W 8 7 5

 

10 9 7 6

A D W

 

10 3 2

A 7 5

 

N wistuje w kiera, a S podkłada 9-kę. Do  zagranego pika obaj obrońcy dodają do  koloru. Czy widzisz jakieś niebezpieczeństwa zagrażające kontraktowi ? Zagranie drugiego pika pokazuje, że podzieliły się one 4-1.

 

Ryszard KiełczewskiGrasz jak chłop ze wsi (przepraszam wszystkich chłopów ze wsi, szczególnie tych grających w brydża) cztery razy atuty. Jeśli chcesz zachować obstawionego waleta kier (jako stoper w tym kolorze ?) to nie jest to właściwa droga do zwycięstwa.

Wiedząc, że na czwartego pika trzeba wyrzucić kiera, rozwiązuj dalej samodzielnie zanim zaczniesz czytać dalej.

rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ro

Po pozbyciu się jednego kiera grasz asa i figurę karo. Przeciwnicy oczywiście biorą drugą lewę karową królem i grają dalej w kiery. Jaki manewr zastosujesz teraz ?

 

10

-

 

-

W 8 

 

10 9

W

 

10 3 2

A 7 5

 

związanie 

odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odpowiedź:

Tak jest – coup sans nome – manewr bez nazwy polegający na usuwaniu przegrywającej na przegrywającą. Usuwasz na dwa grane przez przeciwników kiery oba przegrywające trefle z ręki. Przeciwnicy mają w tym momencie 3 lewy. Powstaje końcówka:

 Ryszard Kiełczewski

 

10

-

 

-

-

 

10 9

W

 

10

A 7 5

 

 

Jeśli w tym momencie przeciwnicy zagrają jeszcze raz w kiera, to usuwamy ze stołu blokujące karo i odgrywamy dwie lewy w tym kolorze pozostałe w ręce. Aby wygrać kontrakt musieliśmy wykonać wielopiętrowe odblokowanie złożone – kiery na piki, kara na kiery.

 

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

 

 

 

Krok po kroku

 

Szkoła