KROK PO KROKU

Problem 2

 

W meczu, jako E otrzymałeś kartę:

E:

D

 

A 9 3

 

10 9 8 6 5 3

D W 5

 

Partner otwiera 1 - ?

 

Co licytujesz po pasie przeciwnika?

Odp.: Masz 9 PC + 2 PD = 11 PD. Jest to minimalna siła na two-over-one. Jednak patrząc na tę kartę wyczuwamy, że nie jest ona tyle warta. Longer karowy bez figury, D singlowa, wolelibyśmy by była choć druga. Zdecydowanie właściwszą odzywką jest skromne 1BA (nie forsuje).

 

1 - 1BA

2 - ?

 

Co teraz?

Odp.: 2 – sześciokart , gdyż modelowa ręka partnera to układ 5-4, a w pozostałych kolorach statystycznie więcej kart spotkamy w kierach niż w karach, czyli licytując 2 wybieramy się do statystycznego singla. Oczywiście modelowo, powinniśmy mieć lepsze kara, ale w życiu o model czasami trudno.

 

1 - 1BA

2 - 2

2 - ?

 

Ile pików ma partner?

Odp.: Partner nie powinien znosić na piki z pięciokartem tylko dlatego, że ma singletona karo, przecież wie, że nasze 2 jest z sześciokartu, a jeśli zdarzyło nam się tak zalicytować z longerem pięciokartowym, to na pewno mamy wtedy singletona w pikach (z dublem wybralibyśmy rebid – 2). Tak więc możesz być pewny, że partner ma 6 pików.

 

Pasujesz, czy licytujesz dalej?

Odp.: Masz dla partnera wyjątkowe dobre karty. Twoje wszystkie figury tworzą bazę (są na pewno grające), a do tego masz maksimum tego co możesz mieć na 1BA, więc zdecydowanie powinieneś zrobić krok do przodu. Twoja dama pik, to tak jak dwie blotki, więc rozsądne wydaje się podniesienie pików.

 

Na jaką wysokość?

Odp. Podniesienie do 4 jest lekkim przelicytowaniem, zaś 3 ma tę wadę, że partner spodziewa się u Ciebie figury karowej, więc singletona karo uzna za złą wartość. Tak więc partner nie będzie mógł przeprowadzić należytej oceny karty. Teraz (po 2) jeszcze bardziej wzrosła szansa na singletona karo u partnera. W ma tylko 3 karty w kolorach czerwonych. Ponieważ kierów masz 3 a kar 6, więc pozostałych kierów jest do podziału 10, a kar tylko 7. Tak więc, praktycznie ciężar wyboru leży na Twoich barkach. Wybieraj!

 

Oto jak głosowali eksperci francuscy:

4 - 100 punktów (9 głosów)

3 - 100 (9)

3 ) - 70 (7)

pas - 10 (1)

3 – czwarty kolor, to odzywka informująca partnera o trudnościach z wyborem ostatecznego kontraktu. Wnosi więc zainteresowanie także kontraktem 3BA.

Jeden z ekspertów był w tym dniu w głębokiej depresji – więc spasował na 2.

 

Oto obie ręce:

 

A W 9 7 4 3 D
10 7 A 9 3
7 10 9 8 6 5 3
A K 9 7 D W 5

 

Asa, króla trefl należy u otwierajacego się spodziewać, gdyż ze słabym kolorem treflowym i sześcioma pikami, np. z taką kartą:

 

 

K W 9 7 4 3

  

K 7

  

7

  

A 8 7 6

 

Otwierający, po Twoim 1BA, zgłosiłby 2, a nie 2.

Jak widzisz, końcówka ma poniżej 50% szans realizacji, ale jeśli masz dobry dzień, to ją wygrasz.