CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

25.11.2004

Problem 19

 

 

W rozgrywa kontrakt 6 po wiście królem karo. Do zagranego asa pik S dołożył damę. Jak grasz dalej ?

   

   

  A K W 9 4 2

  8 7 3

   

  A W 4

  K D

   

  A

  W 9 6 5 2

   

  A 10 2

  W 7 4

   

 

 

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

  A K W 9 4 2

  8 7 3

   

  A W 4

  K D

   

  A

  W 9 6 5 2

   

  A 10 2

  W 7 4

   
Problem jest prosty jak konstrukcja cepa. Ale cepem też można się uszkodzić. Należy przebić trefla w stole po uprzednim wyrzuceniu jednego trefla na kiera. Po uprzednim nie znaczy, ze najpierw wyrzucamy trefla, tylko najpierw oddajemy lewę w tym kolorze. Jeśli bowiem – jak to zdarzyło się przed laty na dużym turnieju w Polsce - najpierw zagramy trzy razy kiery, a dopiero potem oddamy trefla, możemy przegrać przez promocję 10-ki pik w ręce N jeśli miał on tylko 3 kiery, a tak było w rzeczywistości. Natomiast odwrócenie kolejności kierowo-treflowej pozwala uniknąć promocji. S bowiem dochodzi do ręki kiedy jego partner nie jest wyczyszczony z kierów.

 

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

Hebluj, hebluj synku...

 

...tato siekierą poprawi... Pan Lech Kurowski zwrócił uwagę, że rozdanie ma jeszcze aspekty nie uwypuklone w proponowanym rozwiązaniu. Dokładna rozgrywka powinna wyglądać tak:

 

“Po asie karo i asie pik, przechodzimy kierem do stołu i zagrywamy trefla wykorzystując szansę całego mariasza w tym kolorze w ręce S (25%). Jeśli S dołoży blotkę kładziemy 10-kę, spełniając autorski postulat oddania najpierw trefla. Jeśli N weźmie figurą trefl i odejdzie w kiera (inne zagrania mogą nam tylko pomóc), to wrócimy do ręki królem pik (a nuż piki są 2-2 i S zafiglował), a następnie gramy asa trefl wykorzystując szanse drugiej figury u S i dopiero na końcu próbujemy przebić trefla po uprzednim wyrzuceniu tego koloru na asa kier. W ten sposób zabezpieczymy się przed podziałem trefli 5-2 i nadbitką trefla jaka mogła by nastąpić przy takim układzie.”

Chwała Bogu, ktoś w tej szkole się jednak uczy.....(R.K.)

 

Rozgrywka
Szkoła