CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

28.10.2009

Problem 226

 

 

226.Rozgrywasz 4 po licytacji:

WE po partii

 

W

N

E

S

1

2

2

3

3

Pas

4

Pas

Pas

Pas

   

 

N zawistował 7-ką. S zabił królem i zagrał króla karo i karo. Jak będziesz rozgrywał dalej?

 

K D W 7 3

A 10 9 2

A W 8 4

9 3

6

10 9 5 4

W 6 5

A 9 2

 

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

226.Rozgrywasz 4 po licytacji:

WE po partii

 

W

N

E

S

1

2

2

3

3

Pas

4

Pas

Pas

Pas

   
  

 

 

N zawistował 7-ką. S zabił królem i zagrał króla karo i karo. Jak będziesz rozgrywał dalej?

 

K D W 7 3

A 10 9 2

A W 8 4

9 3

6

10 9 5 4

W 6 5

A 9 2

 

Ryszard Kiełczewski

226. Jedną z szans jest zastanie w ręce S mariasza lub figury z 10-ką kier. By wykorzystać tą szansę należałoby wejść do stołu 9-ką pik i zagrać małego kiera. Jeśli S podłoży figurę będzie to znak, że najprawdopodobniej jest on posiadaczem mariasza. Jeśli położy małe kładziemy 8-kę. Jeśli N zabije tą kartę figurą w dalszym ciągu będziemy mieli palcówkę jak rozegrać kiery – na trzeciego mariasza, czy na figurę z 10-ką u S. To wymagałoby jeszcze dodatkowo podziału pików 2-2. W sumie jest to dość cienka szansa. W rozdaniu jest jednak inna bardzo poważna szansa. N ujawnił licytacją longera karowego, ze sposobu wistowania w ten kolor przez S możemy domniemywać, że jest to zapewne longer 6-ciokartowy. Ze sposobu rozegrania trefli wygląda, że N posiadał trzecią damę, a S czwartego króla. Nie widać bowiem kompletnie powodu, dla którego S miałby podkładać króla trefl z mariasza – przecież nie może on mieć ręki, z którą chciałby aby partner po ewentualnym dojściu podgrywał inny kolor. W oparciu o te założenia należy zagrać na inną szansę. Tą szansą jest przymus karowo- treflowy przeciwko N. Ponieważ z dotychczasowych rozważań wynika, że był on posiadaczem 9-ciu kart w młodszych kolorach nie wolno bawić się w jakieś manewry z kolorem kierowym tylko należy zagrać asa kier i kiera. Jeśli nawet do ręki dojdzie S, to przy posiadaniu przez niego 10-ki trefl nie może on zagrać skutecznie w ten kolor by przerwać komunikację do przymusu ze względu na leżącą w stole 9-kę przy asie. Odejdzie więc w pika. Utrzymujemy się w ręce i przebijamy kiera, wracamy przebitką karo, odbierając przy okazji ewentualne zatrzymanie tego koloru u S, przebijamy ostatniego kiera asem pik i przejmując pika ściągamy atuty. Dojdzie do końcówki:

 

3

-

-

-

-

10

W 6

A 9

...w której N posiada drugą damę trefl i kontrolę karową. Zagrany pik zmusi go    do pozbycia się zatrzymania w jednym z kolorów, a my postąpimy stosownie do jego wyrzutki.

Należy zwrócić uwagą, że nawet jednokrotne zaatutowanie przed oddaniem przeciwnikom kiera uniemożliwi nam przeprowadzenie takiej rozgrywki przy podziale pików 3-1.

 

 

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

Rozgrywka
Szkoła