CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

25.07.2005

Problem 28

 

N otworzył 1 BA. Pomny porzekadła, że po bez atu nie ma trzech, doszedłeś z partnerem na wszelki wypadek do czterech. Oczywiście pików. N zdjął asa i króla trefl i wyszedł w kiera. Jak udowodnisz tezę, że po bez atu jest cztery ?

 

A W 10 9 4

8 7 6 2

 

K

A W 10 6 4

 

A K D W

8 4

 

8 6 2

W 3

 

 

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

A W 10 9 4

8 7 6 2

 

K

A W 10 6 4

 

A K D W

8 4

 

8 6 2

W 3

 

N otworzył 1 BA. 
Pomny porzekadła, że po bez atu nie ma trzech, doszedłeś z partnerem na wszelki wypadek do czterech. Oczywiście pików. N zdjął asa i króla trefl i wyszedł w kiera.
 
Jak udowodnisz tezę, że po bez atu jest cztery ?

 

Rozwiązanie:

Ryszard Kiełczewski28. Z wyliczenia punktów wynika, że wszystkie pozostałe figury są w ręce N. W tym mariasz pik. Pików mamy 9 i jest szansa, że mariasz jest secowy. Jednak i przy trzecim jest szansa oddania na niego tylko jednej lewy. Możliwe to będzie jeżeli uda nam się doprowadzić do trzykartowej końcówki, w której wpuścimy N figurą pik. W tym celu musimy się skrócić dwa razy w ręce. Możliwe to będzie wyłącznie za pomocą koloru kierowego. W tym celu bierzemy druga lewę asem kier i przebijamy kiera. Następnie przebijamy trefla (na wszelki wypadek wyższym numerkiem) i znowu kiera. Potem gramy cztery razy w karo przebijając czwarte wysokim numerkiem w stole. Jeśli N wcześniej przebije figurą pikową pozostanie nam zagranie na secowego od początku mariasza pik.

 

 

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

 

Rozgrywka
Szkoła