CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

31.07.2006

Problem 48

 

48.Rozgrywamy kontrakt 4 po wiście w pika do 9-ki i damy. Przeciwnicy nie byli w licytacji. Jak należy wykorzystać kolejne szanse?

   

  A D W

  7 6 2

   

  D 9 7 4 2

  A W 10 6 3

   

  K 8 5

  A 9 7 4

   

  K 7

  2

   

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

48.Rozgrywamy kontrakt 4 po wiście w pika do 9-ki i damy. Przeciwnicy nie byli w licytacji. Jak należy wykorzystać kolejne szanse?Ryszard Kiełczewski

   

  A D W

  7 6 2

   

  D 9 7 4 2

  A W 10 6 3

   

  K 8 5

  A 9 7 4

   

  K 7

  2

   

48. Pierwsza lewa świadczy o tym, że króla pik ma N. Przecież podkładanie 9-ki z pozycji S jest mało prawdopodobne, chyba że S byłby posiadaczem siódmego króla, co jest mało prawdopodobne w świetle braku przeciwników w licytacji. Zatem grozi nam oddanie po jednej lewie w każdym kolorze. Nasze szanse na unikniecie tej przykrej konieczności to udany impas kier, podział kar po trzy (wtedy pika wyrzucimy na karo) i dobre położenie asa trefl (wtedy pika usuwamy na króla trefl). Jak wykorzystać te szanse by można je było połączyć? Zaczynamy od wejścia asem karo do stołu i zagrania w trefla. Jeśli król zostanie pobity asem i N zagra w kiera (musi to jeszcze wykonać) będziemy mieli jedyną palcówkę – czy zagrać na podział kar, czy na impas króla kier. Należy zabić asem lub zaimpasować w zależności od tego co w duszy gra (szansa singlowego króla to 26%, to że u S = połowa – czyli 13% + podział kar 3-3 =36%, daje łącznie 49%). Jeśli jednak przeciwnik nie odwróci w kiery, to sprawdzimy podział kar – jeśli ukaże się 4 kara u S, na czwarte pozbywamy się pika, by uniknąć nadbitki i pozostanie nam szansa impasu króla kier.

   Ryszard Kiełczewski

[email protected]

 

Rozgrywka
Szkoła