CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

31.07.2006

Problem 50

 

50.W rozgrywa kontrakt 4 po wiście asem trefl. S dołożył damę. Jak należy rozgrywać skoro w drugiej lewie N wyszedł w atuta?

 

A D W 10 6 3

K 9

 

8 3

A10 9 7 5

 

D 7 2

A 8 6 5

 

9 6

10 3

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

50.W rozgrywa kontrakt 4 po wiście asem trefl. S dołożył damę. Jak należy rozgrywać skoro w drugiej lewie N Ryszard Kiełczewski wyszedł w atuta?

 

A D W 10 6 3

K 9

 

8 3

A10 9 7 5

 

D 7 2

A 8 6 5

 

9 6

10 3

 

50. Brakujących lew należy szukać w kolorach czerwonych – to oczywiste. Pytanie w którym z czerwonych kolorów? Pozornie wydaje się, że w kierach. Jeśli dzielą się 3-3 i uda nam się ochronić dojście asem karo do stołu to wygramy grając kiera wkoło – jeśli tą lewę weźmie S i zagra w karo, kładziemy damę. Jeśli ta weźmie, to nie jest już potrzebny podział kierów po trzy tylko 4-2 by wyrobić brakującą lewę w tym kolorze. Natomiast by wygrać przez kara musimy zastać ich podział po trzy. Jeśli jednak pamiętamy przebieg pierwszej lewy i uświadomimy sobie, ze przeciwnicy mają komunikację treflami, to bez trudu doliczymy się czterech przegrywających lew przy grze przez kiery bez względu na ich podział. Po wzięciu pierwszej lewy kierowej przeciwnicy dzięki komunikacji treflami mogą zagrać w karo z tej ręki, która nie posiada króla karo. Wtedy oddamy dwa trefle, karo i kiera. Natomiast jak zagramy na podział kar i dobrze położonego króla w tym kolorze to wygramy zawsze bez względu na poczynania przeciwników. W tym celu po utrzymaniu się pikiem w stole zagrywamy karo do damy. Jeśli weźmie ściągamy atuty i oddajemy karo by zachować komunikację do forty w tym kolorze.

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

 

Rozgrywka
Szkoła