CZY UMIESZ ROZGRYWAĆ ?

31.3.2007

Problem 71

 

71. Rozgrywasz kontrakt 4 zapowiedziany z ręki. N wyszedł blotką karo – S podłożył 9-kę. Jak będziesz dalej grał?

 

A D 10 8 6 5 4 3

W 9

 

W 6 4

K 3

 

A

10 7 5 2

 

3

A D W 10 2

 

 

Rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie:

 

71. Rozgrywasz kontrakt 4 zapowiedziany z ręki. N wyszedł blotką karo – S podłożył 9-kę. Jak będziesz dalej grał?Ryszard Kiełczewski

 

A D 10 8 6 5 4 3

W 9

 

W 6 4

K 3

 

A

10 7 5 2

 

3

A D W 10 2

 

 

71. W rachubę wchodzą następujące szanse:

 

- zagrać do króla kier, a po połączeniu atutów (jeśli S weźmie asem kier i -  zagra w atuta) przez przeciwników zagrać do waleta kier.

 

- zagrać na ekspas trefl i szukać dojścia do stołu pikiem. W przypadku niepowodzenia, jeśli N nie zagra w kiera po wzięciu królem trefl, wtedy jeśli król pik będzie u S wygramy bez zgadywania. Jeśli jednak N po wzięciu królem trefl, lub królem pik, zagra w kiera musimy trafić palcówkę. - zagrać na impas trefl, a potem dopiero do króla kier i ewentualnie na impas pik.

 

- zagrać na impas trefl

Wszystkie one oferują bardzo pokaźne możliwości wyrażone w procentach, choć ostatni sposób jest wyraźnie najgorszy. Jest jednak sposób prawie stuprocentowy. Jego istota polega na odpowiednim rozegraniu kierów. Należy wejść do stołu asem trefl i zagrać kiera do waleta. Jeśli S wskoczy damą już mamy 10 lew. Jeśli lewę weźmie N i zagra atuta, to jak dzielą się one 2-1 to znowu mamy gotowe 10 lew. Jeśli zaś N posiada trzeciego króla pik, to drugie złączenie atutów również kosztuje lewę. Tak rozegrał kontrakt Belladonna w 1965 roku w Ostendzie na drużynowych ME. A Ty wpadłeś na ten sposób?

 

Ryszard Kiełczewski

[email protected]

 

Rozgrywka
Szkoła