Drogi Czytelniku,


Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, mogąc przekazać do Twoich rąk pierwszy numer miesięcznika „Świat Brydża” w nowej szacie graficznej. Nasze oficjalne pismo jest składane i drukowane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć technicznych stosowanych w poligrafii. Redakcja miesięcznika zapewnia, że poziom merytoryczny i zawartość nie będzie gorsza od wykonania.
Tym miesięcznikiem chcemy promo-wać i rozwijać brydża w Polsce. Choć nigdy nie przeprowadzono oficjalnych badań, to oblicza się, że ponad 2 mln Polaków potrafi grać w brydża. 

Chcemy Was przekonać, że brydż to nie tylko pasjonująca gra, ale także sport, i to uprawiany w blisko 100 krajach na całym świecie. Choć zasady i reguły gry są praktycznie takie same, to jednak istnieje olbrzymia różnica pomiędzy brydżem „w kółeczko” a brydżem sportowym. W tym ostatnim wszyscy grają te sama rozdania. O wyniku nie decyduje więc szczęśliwy los, ale wiedza i umiejętności. Mając nawet bardzo słabą kartę, możesz decydować o przebiegu rozdania i meczu. Brydż wspaniale rozwija wyobraźnię i umiejętność przewidywania. Zmusza Cię do poszukiwania informacji i odpowiedniego wyciągania wniosków. Nawet więc jeśli nie uda Ci się zostać arcymistrzem, to jednak wymienione cechy na pewno wykorzystasz w codziennym życiu.
Każdy z nas ma swoje marzenia. Marzeniem prezesa PZBS jest zdobycie przez naszych brydżystów złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich. Chwila, w której cały świat słuchałby granego im Mazurka Dąbrowskiego, byłaby wspaniałym przeżyciem. Przy tym wcale nie musi to być tylko marzenie. Od kilku lat Światowa Federacja Brydża (WBF) prowadzi konsekwentne działania promujące brydża jako sport olimpijski. Ich rezultatem jest pokazowy turniej, który odbędzie się tuż przed rozpoczęciem przyszłorocznych zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City.
Od wielu lat polscy brydżyści należą do ścisłej światowej czołówki. Praktycznie z każdej imprezy rangi mistrzostw Europy i świata nasi zawodnicy wracają z medalem. Aktualnie jesteśmy wicemistrzami Olimpiady Brydżowej i brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Świata „Bermuda Bowl”. Do Polaków należą tytuły najlepszej pary świata i Europy. Nic więc dziwnego, że w gronie 10 narodowych reprezentacji zaproszonych przez WBF do Salt Lake City nie mogło zabraknąć naszych zawodników. Pełną relację z tego ważnego wydarzenia zamieścimy oczywiście na łamach naszego miesięcznika.
Brydż jest sportem praktycznie dla każdego. Wyniki nie zależą od Twoich warunków fizycznych, wieku, możliwości finansowych czy dostępu do wielkich hal i stadionów. Dlatego też gorąco Cię zachęcam drogi Czytelniku, byś został członkiem Polskiego Związku Brydża Sportowego. Szczegółowe informacje znajdziesz w Wojewódzkich i Okręgowych Związkach Brydża Sportowego, których pełną listę drukujemy w tym numerze. 
Gratuluję Ci zakupu pierwszego numeru „Świat Brydża”. W tym i kolejnych numerach znajdziesz prawie wszystko, by rozwijać swoje brydżowe umiejętności. Namów do zakupu i prenumeraty swoich przyjaciół. Razem stwórzcie drużynę brydżową i przystąpcie do rozgrywek o miano najlepszych w kraju. Czekają na Ciebie prawdziwe sportowe emocje, a kto wie, może nawet kiedyś… złoty medal Igrzysk Olimpijskich.
Powodzenia!


Radosław Kiełbasiński
Prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego