Relacje Sławka Latały

 dzień 9 - niedziela, 26 czerwca 2005

Dyskwalifikacja pary Buratti – Lanzarotti

Sensacją dnia nie były wyniki teamów, tylko decyzja Komisji Odwoławczej dyskwalifikująca parę teamu Lavazza, Massimo Lanzarotti – Andrea Buratti.

Jak do tego doszło?

W ostatniej rundzie swissa spotkały się drużyny Barela (Izrael) vs. Lavazzy (Włochy). Obie drużyny musiały ten mecz w miarę wysoko wygrać, aby przejść do fazy knock-out. Grano zestaw rozdań 21-30. Po dwóch rozdaniach wygranych przez team z Izraela, przyszło rozdanie 23.

Runda 5, swiss, rozdanie nr 23, po partii obie, rozdawał S

             Massimo Lanzarotti

             A 3

             W 10

             W 8 5 4 3

             K W 6 2

Jossi Roll

 

Ilan Bareket

 8 7

 D 6 5 4 2

 A 7 6 5

 9 8 4 3

 7

 D 10 6

 D 9 7 5 4 3

 8

            Andrea Buratti

            K W 10 9

            K D 2

            A K 9 2

            A 10

W

N

E

S

 -

2 (1)

pas

2      

pas

2BA (2)

pas

3 (3)

pas

4 (4)

pas

4 (5)

pas

5 (6)

pas

6       

pasy...

 

    1) – Multi,
   
2) – zrównoważony 20-22,
 
   3) – młodsze kolory,
 
   4) – uzgodnienie kar,
    5) – cue-bid,
   
6) – pokazanie nieparzystej liczby wartości    

                                     (1 lub 3 lub 5).

W zdjął asa kier, po czym wyszedł w trefla. Buratti zabił w stole królem i zagrał waleta karo. Oddajmy teraz głos obrońcy z Izraela, który siedział na pozycji E:

- Po wyłożeniu dziadka Lanzarotti wychylił się, żeby obejrzeć moje karty i mimo, że specjalnie mu ich nie pokazałem, to również nie starałem się ich ukryć. Zadziwiło mnie jednak, że Lanzarotti po obejrzeniu moich kart, trzema środkowymi palcami prawej ręki dotknął lewego ramienia. Był to bardzo nienaturalny gest. Buratti zagrał waleta karo w trzeciej lewie, do którego w normalnym tempie dołożyłem szóstkę. Buratti wpadł w krótki namysł i puścił waleta, po czym pokazał karty.

Po tym zdarzeniu Bareket przeprosił na chwilę graczy przy stole, wstał i podszedł do sędziego sektorowego, opowiadając mu całe zdarzenie. Machina ruszyła. Sędzia sektorowy zawiadomił Sędziego Głównego, a ten poczekał na zakończenie meczu, po czym oficjalne odwołanie (sędziowie nie są władni decydować o tego typu przypadkach) trafiło do Komisji Odwoławczej. Po trwających ponad godzinę przesłuchaniach, Komisja spędziła kolejne dwie godziny już tylko w swoim gronie, po czym orzekła:

1) zdyskwalifikować parę Buratti – Lanzarotti z rozgrywek teamowych (szersze sankcje może jedynie podjąć komisja EBL, tzw. Credential Committee),

2) orzec rezultat meczu 18:0 dla Barela.

O dalszych losach zdarzenia postaram się informować na bieżąco.

 

   Sławek Latała