Korespondencyjne Mistrzostwa Polski 2010

ZAGRAJ W KORESPONDENCYJNYCH MISTRZOSTWACH POLSKI 2009!

5 turniej (par) w dniu 10 maja br!

Komentarze do rozdań 5 turnieju 
Korespondencyjnych Mistrzostw Polski 2010
10 maja
2010 roku 

   Natychmiast po zakończeniu piątego turnieju par KMP 2010, 10 maja 2010 roku o godzinie 2300, na stronie internetowej PZBS pojawią się rozkłady i komentarze do rozegranych rozdań. Prezentowane przykładowe sekwencje licytacyjne (jedne z wielu możliwych) zostały oparte na tradycyjnych polskich standardach licytacyjnych – Naszym Systemie i Wspólnym Języku. W większości rozkładów są one identyczne (bądź bardzo podobne) dla obu systemów, w pozostałych wypadkach przedstawiono rozwiązania wariantowe. Tak samo postąpiono w stosunku do najpopularniejszych w Polsce otwarć na wysokości dwóch – czyli dwukolorówki Wilkosza 2 i słabych dwóch 2/2, a z drugiej strony – otwarcia 2 multi oraz polskich dwukolorówek 2/2.

Przypominamy, iż dla ułatwienia i umilenia analizy po każdym rozdaniu przedstawiony został, wraz ze swoją wartością zapisową, jego minimaks teoretyczny (ang. par score) – tj. kontrakt będący rezultatem optymalnych poczynań obu stron. Jest to istotny punkt odniesienia, ale nie bezwzględna wykładnia prawidłowości zagrań – powstaje bowiem przy założeniu idealnego przebiegu wydarzeń w rozdaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o rozgrywkę i wist (absolutnie w widne karty!). Często jednak osiągnięcie minimaksa teoretycznego jest też – przy prawidłowej grze obu par – nietrudne do osiągnięcia w praktyce. Takich właśnie nobilitujących każdego brydżystę dokonań wszystkim uczestnikom KMP 2010 serdecznie życzymy. Poza minimaksem po każdym rozdaniu umieszczamy też zestawienie obrazujące, ile lew można było w nim maksymalnie wziąć, grając w poszczególne kolory i w bez atu, rzecz jasna także przy założeniu optymalnego postępowania tak strony rozgrywającej, jak i broniących.

Najszybciej, jak tylko będzie to możliwe, do rozkładów i komentarzy dołączymy wyniki oraz frekanse (punktowe i procentowe) poszczególnych rozdań. Serdecznie Państwa zapraszamy do korzystania z otwartej w ten sposób możliwości pełnej, wszechstronnej analizy napotkanych przy stołach KMP 2010 problemów. A będące jej owocem konstruktywne wnioski na pewno zaprocentują w przyszłych turniejach.

 

 

Wojciech Siwiec
Stefan Jacek Berwid

kontakt do organizatorów