POLSKI ZWIĄZEK BRYDŻA SPORTOWEGO POLITYKA SYSTEMOWA PROJEKT |
1 Cel Celem polityki systemowej jest zapewnienie prawidłowego przebiegu i odpowiedniego zarządzania zawodami organizowanymi przez PZBS, oferującego wszystkim uczestnikom sprawiedliwe i równe szanse, przy jednoczesnym położeniu nacisku na postęp i innowacje oraz przedstawienie graczom wymagań odnośnie przygotowania i wypełnienia opisów systemów na zawody organizowane przez PZBS 2.1 Klasyfikacja systemów Dla celów niniejszej polityki rozróżnia się następujące klasy systemów:
Dla celów niniejszej polityki System Wysoce Sztuczny oznacza każdy system wykazujący co najmniej jedną z poniższych cech, uzgodnionych z partnerem
2.2 Konwencje Brązowe – KB Następujące konwencje zaliczane są do kategorii sztucznych (brązowych):
UWAGA
b) wejście w obronie po naturalnym otwarciu licytacji kolorem na wysokości jednego, które nie przyrzeka co najmniej 4 kart w określonym kolorze WYJĄTEK: naturalne wejście 1 bez atu w obronie. c) kontrolowane systemowe odzywki psychologiczne
2.3 Kryptosygnały Oprócz powyższych ograniczeń systemów licytacji i konwencji, graczom nie wolno stosować metod sygnalizacji w których informacje przekazywane sygnałami są ukryte przed rozgrywającym, ze względu na użycie klucza dostępnego tylko obrońcom (tzn. stosowanie kryptosygnałów nie jest dozwolone).
3. SYSTEMY DOPUSZCZONE DO STOSOWANIA W ZAWODACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PZBS W tym aspekcie zawody podzielono na dwie kategorie: Kategoria 1 : Drużynowe Mistrzostwa Polski (wszystkie szczeble) Rozgrywki kadrowe (od szczebla kadry narodowej – od czwartego szczebla z pięciu) Do tych zawodów dopuszcza się wszystkie klasy systemów, podległe odpowiednim ujawnieniom, ale drużyny stosujące Systemy Wysoce Sztuczne muszą przedłożyć swoje karty konwencyjne z wyprzedzeniem stosownie do Regulaminu Zawodów, regulaminu DMP oraz poddane są następującym ograniczeniom w zakresie zajmowania miejsc: W każdym przypadku, gdy drużyna, w której co najmniej jedna para stosuje System Wysoce Sztuczny, rozgrywa mecz przeciw drużynie nie posiadającej takiej pary, drużyna stosująca System Wysoce Sztuczny jest drużyną “gości” i zajmuje miejsca w pierwszej kolejności. W przypadku meczu dwóch drużyn stosujących Systemy Wysoce Sztuczne nie mają zastosowania żadne ograniczenia w zakresie zajmowania miejsc. Kategoria 2: : Rozgrywki kadrowe (do szczebla kadry mistrzowskiej włącznie – pierwsze trzy szczeble)
Dopuszcza się stosowanie systemów klasy I i II, przy czym stosowanie klasy II wymaga posiadania karty konwencyjnej w wersji skróconej. Kategoria 3 : Mistrzostwa Polski Młodzieży Szkolnej i zawodów podobnej rangi, Indywidualne Mistrzostwa Polski Zabronione jest stosowanie Systemów Wysoce Sztucznych i Konwencji Brązowych 4. Systemy We wszystkich zawodach drużynowych kategorii 1, w których dozwolone jest stosowanie Systemów Wysoce Sztucznych, każda para licytująca tym systemem zobowiązana jest (oprócz normalnego wypełnienia karty konwencyjnej i kart uzupełniających) do przedłożenia na początku zawodów mistrzowskich pełnego opisu systemu. Podczas podejmowania decyzji przez sędziów i Komisję Odwoławczą, pary które przedłożyły pełny opis systemu będą w korzystnej sytuacji, posiadając poparcie wyjaśnień przedstawianych przy stole. 5. Karty konwencyjne Zasada pełnego ujawnienia uzgodnień nakłada na uczestników obowiązek pełnego przedstawienia wszystkich konwencji i uzgodnień, które wymagają przygotowania ustaleń w obronie. Wszystkie konwencje i uzgodnienia, które wymagają przygotowania ustaleń w obronie muszą być podane w prawej części frontowej strony karty konwencyjnej. Konieczne jest ich wyjaśnienie i pełne rozwinięcie (wraz z licytacją dwustronną) w odpowiednim dziale na zewnątrz lub wewnątrz karty W prawej części frontowej strony karty konwencyjnej konieczne jest wpisanie wszystkich systemów różnych od Wspólnego Języka i Naszego Systemu oraz ustaleń niezgodnych z wymienionymi z Zasadami Alertowania, a dopuszczonych przez organizatora turnieju Jeżeli para zastosuje odzywkę o powyższym charakterze, nie uwidocznioną w określonym wyżej miejscu, a ich przeciwnicy nie osiągną swego najlepszego kontraktu, wtedy przyjmuje się założenie, że zostali oni poszkodowani na skutek braku czasu na przygotowanie odpowiedniej obrony. Para wykraczająca może również ponieść karę proceduralną. Każda para stosująca System Wysoce Sztuczny lub Konwencje Brązowe jest szczególnie zobowiązania do przedstawienia pełnego opisu odzywek i dalszego przebiegu licytacji (zwłaszcza sekwencji licytacyjnych w licytacji dwustronnej). Jeżeli para zastosuje nie w pełni opisaną sekwencję licytacyjną, to przyjmuje się również opisane powyżej założenie braku wcześniejszego ostrzeżenia (z odpowiednią korektą i karami). 6. Obrona przeciw Systemom Wysoce Sztucznym i Konwencjom Sztucznym. Zasady działań w obronie przeciw Systemom Wysoce Sztucznym w rozgrywkach drużynowych kategorii 1 podlegają następującym regulacjom:
Zasady działań w obronie przeciw Konwencjom Sztucznym w rozgrywkach drużynowych kategorii 1 podlegają następującym regulacjom: Para może przygotować na piśmie opis ustaleń w obronie przeciwko Konwencjom Sztucznym każdego systemu. Opis ten (dwie czytelne kopie) należy wręczyć przeciwnikom w odpowiednim czasie i miejscu przed rozpoczęciem spotkania, zgodnie z Regulaminem Zawodów. Opis z założenia jest częścią karty konwencyjnej tej pary. 7. Liczba systemów, dozwolonych do stosowania przez drużynę W zawodach 1 kategorii maksymalna liczba systemów klasy III dozwolonych do stosowania przez drużynę wynosi trzy. Systemy te mogą stosować uzgodnienia zróżnicowane w zależności od założeń. Obaj członkowie pary muszą stosować ten sam system licytacyjny.
Prawo Brydżowe zezwala na stosowanie odzywek psychologicznych, pod warunkiem ujawnienia wszystkich uzgodnień partnerów. Z tego względu wprowadzenie zakazu stosowania blefów na zawodach PZBS byłoby nielogiczne. Niektóre pary o długim stażu zdobywają wiedzę o pojawianiu się pewnych rodzajów blefów w pewnych okolicznościach. Nie są to konwencje ale dorozumiana umowa partnerów, którą należy ujawnić w karcie konwencyjnej lub karcie uzupełniającej. Innymi słowy, odzywki psychologiczne należy stosować losowo, a każde uzgodnienie należy ujawnić. Gdy partnerzy wprowadzają do swojej umowy stosowanie odzywek psychologicznych w określonych sytuacjach lub gdy odzywki te są chronione przez system, przybierają one charakter konwencji. Te uzgodnienia kwalifikują się do Konwencji Brązowych, wykluczonych ze stosowania w określonych zawodach. Przykładem takich uzgodnień jest sytuacja, w której na trzeciej ręce w sprzyjających założeniach daje się stale otwarcie z bardzo słabą ręką. Alternatywa: Stosowanie konwencyjnych otwarć psychologicznych jest zabronione
|