Korespondencyjne Mistrzostwa Polski 2003

XI turniej  par 10 listopada 2003

     

Zarys systemów licytacyjnych par Marcin Krupowicz – Sławomir Zawiślak i Bartosz Chmurski – Mariusz Puczyński

*

Marcin Krupowicz ze Sławomirem Zawiślakiem licytują Naszym Systemem (Strefą), ich otwarcia kolorowe na szczeblu jednego są zatem naturalne, do 21–22 PC. Otwarcie 2BA jest jednak silne (21–23 PC w składzie zrównoważonym), a na szczeblu dwóch używają oni konwencji tutti frutti. Oto zestaw tworzących ją otwarć:

2 – 6+ albo 5+–5+/, siła 5–10 PC;

2 – 6+ albo 5+–5+/, siła 5–10 PC;

2 – 5+–5+, 5–10 PC albo 6+/, dobry kolor, 7–12 PC (otwarcia 3/ są słabsze – zarówno jeśli chodzi o ogólną siłę ręki, jak i o siłę koloru).

W strefie środkowej Marcin ze Sławkiem stosują mnóstwo gadżetów i konwencji, często własnego pomysłu, szczególnie częste są tam transfery i sekwencje lebensohlowe (zarówno w licytacji jednostronnej, jak i dwustronnej). Posługują się też minisplinterem oraz splinterem.

Krupowicz z Zawiślakiem są chyba jedyną parą polskiej czołówki, która w strefie szlemowej – poza kilkoma specyficznym sekwencjami – obywa się bez Blackwooda! – zamiast tego nadali oni zapowiedzi 4BA (poprzedzonej wymianą cue-bidów) inne znaczenie. Otóż przy dwóch rękach o zbliżonej sile – zalicytowanie przez któregoś z graczy 4BA oznacza, że ma on dwie wartości z pięciu albo – kiedy zawodnik ten posiada też dłuższy niż jego partner fragment atutów – dwie wartości z pięciu oraz damę atu (a gdy obaj partnerzy – według dotychczasowej wymiany informacji – mają po tyle samo atutów, ten z nich, który zapowiedział 4BA, od razu wskazuje rozszerzoną konfigurację kluczowych honorów). Natomiast przy dużej dysproporcji siły rąk 4BA gracza mocniejszego mówi o trzech wartościach [albo o trzech wartościach i damie atu, jeśli to on ma więcej (lub tyle samo) atutów niż partner], podczas gdy taka sama zapowiedź zgłoszona przez zawodnika wyraźnie honorowo słabszego wskazuje jedną wartość [bądź jedną wartość i damę atu, jeżeli gracz ten ma więcej (lub tyle samo) atutów niż jego partner]. Nasi reprezentanci bardzo sobie chwalą tę na pierwszy rzut oka dosyć skomplikowaną konwencję. Twierdzą, iż pozwala im ona zaoszczędzić jedno, niezwykle cenne, okrążenie licytacji (które inne pary “tracą” na pytanie o asy i odpowiedź na nie) i w związku z tym są w stanie precyzyjniej poruszać się po strefie szlemowej. Ich ustalenie przypomina stosowaną na Zachodzie konwencję Turbo, według której zalicytowanie – po rozpoczęciu wymiany cue-bidów – odzywki 4BA informuje o posiadaniu parzystej liczby asów (wartości), natomiast pominięcie wówczas zapowiedzi 4BA sygnalizuje nieparzystą liczbę asów (wartości).

Bartosz Chmurski z Mariuszem Puczyński licytują Wspólnym Językiem, z wieloma gadżetami i uściśleniami w sekwencjach środkowych. Ich otwarcia od 1 do 2 są zgodne z klasyczną wersją systemu, otwarcia na szczeblu dwóch mają natomiast znaczenia następujące:

2 – na pierwszej i drugiej ręce multisłabe dwa na kierach bądź pikach; na trzeciej i czwartej ręce słabe dwa na karach (czyli naturalne);

2 – na pierwszej i drugiej ręce podlimitowa dwukolorówka 5+–5+ kiery i inny; na trzeciej i czwartej ręce naturalne słabe dwa na kierach;

2 – na pierwszej i drugiej ręce podlimitowa dwukolorówka 5+–5+ piki plus młodszy; na trzeciej i czwartej ręce naturalne słabe dwa na pikach;

2BA – dwukolorówka na młodszych.

W strefie szlemowej Bartek z Mariuszem są wierni klasycznej szkole polskiej, tzn. stosują splintera, cue-bidy i Blackwooda. Jedynie przy uzgodnionym kolorze młodzym pytaniem o asy są (na ogół) 4 (!).

Obie prezentowane pary reprezentacyjne wistują odmiennie oraz stosują zrzutki odwrotne.

*

W rozdaniach 1–16 na linii NS grali Marcin Krupowicz ze Sławomirem Zawiślakiem, a na WE Bartosz Chmurski z Mariuszem Puczyńskim. Potem nastąpił obrót, więc w rozdaniach 17–33 ustawienie graczy było odwrotne niż w pierwszej szesnastce.

 

Rozdanie 1; rozdawał N, obie przed partią.

    9854
AKQ632
92
2
   
A7
J
AQJ43
KQ1087

K
9854
1087
J9653
 
    QJ10632
107
K65
A4
   

 

W

N

E

S

Mariusz Puczyński

Marcin Krupowicz

Bartosz Chmurski

Sławomir Zawiślak

1 (!)

pas

1

ktr.

2 1

pas

4 1

4 BA2 (!)

pas

5

pas (!)

pas

5 (!)

pas

pas

ktr.

pas

pas

pas

1 wskazanie czterech pików; ręka minimalna albo w sile przesądzającej dograną

2 kolory młodsz3e

Kontrakt: 5 (S) z kontrą.

Wist: W.

Wynik: 9 lew.

Zapis: 300 dla WE.

Obie strony rozwiązały to rozdanie optymalnie. Zawiślak, świadom obecności na linii NS dziesięciu atutów, szybko skoczył na 4 , nie przeszkodziło to jednak Puczyńskiemu z Chmurskim w znalezieniu – wychodzącej im bez problemów – końcówki treflowej. Sławek prawidłowo powstrzymał się od kontry, więc jego partner – z minimalnymi wartościami honorowymi, ale mocno układową ręką – poszedł w 5. I kontrakt ten okazał się opłacalną obroną, rozgrywający miał bowiem do oddania tylko dwie lewy atutowe oraz dwa kara.

Tak też się stało, gdy Zawiślak pobił W asem i zagrał w atu – Chmurski wziął lewę K i podegrał kara. Sprawa nie byłaby jednak dla obrońców tak prosta, gdyby rozgrywający – po nietrudnym rozczytaniu, iż pierwszy wist został oddany w singletona – kontynuował w drugiej lewie K! (albo blotką do 10 w ręce). Aby obłożyć kontrakt 5 z kontrą bez dwóch (a nie tylko bez jednej), Puczyński musiałby wówczas dokonać jakiejś obrzutki (co jednak pociągnęłoby za sobą kontynuację kierową ze strony rozgrywającego i problem gracza W powróciłby) albo przebić drugiego kiera asem atu (!), a nie blotką. Jego partner dostałby się potem do ręki K i zagrałby w kara. Natomiast po ewentualnym przebiciu przez W drugiego kiera siódemką pik – rozgrywający miałby szansę nawet na zrealizowanie kontraktu, jeżeli potem – po wzięciu A – Puczyński nie ściągnąłby wpadkowej lewy na A. Wszystkie trzy kara z ręki S mogłyby bowiem zostać wtedy wyrzucone na kiery dziadka.

Na marginesie, 3BA (W) kładzie tylko pierwszy wist blotką kierową (!), a 3BA (E) – atak kierowy, a potem przepuszczenie przez gracza N dołożonego z konieczności ze stołu singlowego W.

Minimaks teoretyczny: 5 (NS) z kontrą, 9 lew; 300 dla WE.

Maksymalne liczby lew możliwe do wzięcia przy grze w poszczególne miana:

– 11 (WE);

– 10 (WE);

– 8 (NS);

– 9 (NS);

BA – 8 (WE).

 

następne rozdanie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33